УКРАЇНА
ЦЮРУПИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ
Друга позачергова сесія міської ради VII скликання
Про затвердження Регламенту
Цюрупинської міської ради
VІІ скликання
З метою забезпечення організації роботи міської ради VІІскликання, керуючись пунктом 1 частини першої статті 26, частиною 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада.
В И Р І Ш И Л А:
Затвердити Регламент Цюрупинської міської ради VІІ скликання (додається).
Міський голова Д.М. Воронов
РЕГЛАМЕНТ ЦЮРУПИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ
Розділ 1. Загальні положення
Стаття 1. Основні терміни, використані в цьому Регламенті, мають таке значення:
загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону;
склад ради - кількість депутатів, обраних до міської ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку;
правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до міської ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менше двох третин від загального складу ради;
виконавчі органи міської ради - органи, які, відповідно до Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", створюються міською радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства;
доповідь - публічне виголошення промови;
виступ - повідомлення на певну тему;
запитання - звернення до доповідача з метою отримання роз’яснення по суті доповіді;
репліка - коротке висловлювання, зауваження одного співрозмовника іншому з нагоди чого-небудь; зауваження, висловлені з місця доповідачеві або виступаючому;
поправка - уточнення з урахуванням чого-небудь;
пропозиція - те, що пропонується до уваги того чи іншого виступаючого, виноситься на обговорення;
депутатська фракція - об’єднання депутатів міської ради на партійній основі;
депутатська група - це об'єднання депутатів міської ради за єдністю території їх виборчих округів, спільністю проблем, які вони вирішують.
Стаття 2.
Цюрупинська міська рада - представницький орган місцевого самоврядування, складається із 26 депутатів, здійснює від імені громади та в її інтересах функції й повноваження місцевого самоврядування. Діяльність міської ради, її органів, посадових осіб ґрунтується на колективному, вільному обговоренні й вирішенні питань на принципах законності, гласності, широкого залучення громадян до управління громадськими справами та реалізації волі виборців, відповідальності й підзвітності перед радою та територіальною громадою міста утворених радою органів, обраних або призначених посадових осіб місцевого самоврядування.
Цюрупинськаміська рада має статус юридичної особи, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки, печатку, штамп та є неприбутковою установою.
Стаття 3.
РегламентЦюрупинської міської ради (далі - Регламент) - нормативно-правовий документ, який установлює порядок скликання сесій міської ради, підготовки та розгляду нею питань, проведення пленарних засідань, порядок внесення на розгляд ради та прийняття нею рішень, порядок формування та організації роботи постійних комісій та інших органів ради, здійснення депутатської діяльності, інші процедури, які випливають із повноважень ради, встановлених Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та іншими законодавчими актами.
Не пізніше як на другій сесії затверджуються Регламент міської ради, Положення про постійні комісії міської ради нового скликання.
Контроль за дотриманням Регламенту покладається на міського голову, секретаря міської ради та постійну комісію мандатну, з питань депутатської діяльності, етики, законності таправопорядку.
Під час пленарного засідання міської ради контроль за додержанням Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні, секретаря міської ради та голову постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності таетики, законності та правопорядку.
Стаття 4.
Пленарні засідання міської ради, засідання постійних комісій та інших комісій ради є гласними, за винятком випадків, передбачених законами України і даним Регламентом.
Гласність роботи міської ради забезпечується:
- розповсюдженням інформації про роботу міської ради в різних засобах масової інформації;
-оприлюдненням на веб-сайті Цюрупинської міської ради текстів прийнятих рішень та результатів голосувань з питань порядку денного;
- можливістю ведення онлайн трансляції пленарних засідань ради.
Представники телебачення, радіо і преси мають право бути присутніми на пленарних засіданнях ради та отримувати матеріали для поточного засідання ради, за умови реєстрації представників засобів масової інформації на пленарному засіданні ради.
Стаття 5.
Головуючий на пленарному засіданні повідомляє про осіб, присутніх за офіційним запрошенням.
Стаття 6.
Порядок розміщення у залі засідань депутатів та запрошених осіб визначається секретарем міської ради. Місця для депутатів міської ради відводяться в залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час пленарного засідання міської ради особи, які не є депутатами міської ради, не повинні знаходитися в місці розміщення депутатів, за винятком тих осіб, які супроводжують депутатів-інвалідів,помічників депутатів, а також працівників міської ради.
Стаття 7.
Особи, присутні на пленарних засіданнях міської ради та її органів, повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, і не порушувати порядок. У разі порушення порядку, за відповідним рішенням міської ради, їх може бути виведено з приміщення, де відбувається засідання.
Стаття 8.
За рішенням міської ради, більшістю голосів від загального складу ради, можуть проводитися закриті пленарні засідання міської ради, виключно за участі міського голови, секретарята депутатів міської ради.
Стаття 9. Рішення міської ради, прийняті в межах її повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на території ради органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, що постійно або тимчасово проживають на території ради.
Стаття 10.
На будівлі міської ради на весь період повноважень ради VІІ скликання встановлюється Державний Прапор України, прапор і герб міста. У залі пленарних засідань встановлюється Державний Прапор України та прапор територіальної громади, а також малий Державний герб України та герб територіальної громади.
Стаття 11.
Положення цього Регламенту є обов’язковими для виконання міською радою, її органами (в тому числі і виконавчими), депутатськими групами, фракціями, а також особами, які беруть участь у підготовці та роботі сесії міської ради.
Даний Регламент, зміни та доповнення до нього, затверджуються рішенням міської ради на пленарних засіданнях.
У разі, якщо положення даного Регламенту вступають у суперечність із законодавством, такі положення втрачають чинність і підлягають корегуванню на найближчому пленарному засіданні міської ради.
Якщо в даному Регламенті не передбачені деякі процедури реалізації окремих базових законів і виникають проблемні ситуації, то норма закону діє незалежно від того, прописана вона в Регламенті чи ні.
Пропозиції щодо змін і доповнень до даного Регламенту можуть вноситися міським головою, депутатами, постійними комісіями.
Розділ 2. Депутат міської ради
Глава 1. Організація діяльності
Стаття 12.
Депутат міської ради набуває своїх повноважень у результаті обрання його до міської ради відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».
Повноваження депутата починаються з дня відкриття першої сесії міської ради - з моменту офіційного оголошення підсумків виборів Цюрупинськоюміською територіальною виборчою комісією - і закінчуються в день відкриття першої сесії Цюрупинською міської ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата міської ради.
Суперечки щодо набуття повноважень депутата міської ради вирішуються судом.
Стаття 13.
Депутату міської ради забезпечуються умови для повної та ефективної реалізації його прав і обов'язків, визначених Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", цим Регламентом.
Після набуття депутатом повноважень він приймає присягу, йому видається посвідчення і нагрудний знак.
Для здійснення повноважень депутат міської ради може мати до п'яти помічників-консультантів, умови діяльності яких визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата міської ради, котре затверджується міською радою не пізніше ніж на третій сесії міської ради чергового скликання.
Помічникам депутата міської ради, на підставі особистої заяви депутата, поданої на ім’я секретаря міської ради, видаються посвідчення помічника депутата міської ради за підписом секретаря міської ради. Посвідчення видається строком на два роки і підлягає подальшому продовженню на підставі відповідного клопотання депутата міської ради. Посвідчення помічникам депутатів міської ради виготовляються за рахунок коштів міського бюджету. В разі припинення повноважень помічника, депутат міської ради повідомляє про це секретаря міської ради у 3-денний термін, після чого депутат здає посвідчення помічника секретарю міської ради.
Стаття 14.
Депутат міської ради представляє в міській раді інтереси територіальної громади м. Цюрупинська, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та органів, котрі нею утворюються, має обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат міської ради, крім секретаря міської ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Стаття 15.
Депутат міської ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях міської ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
При голосуванні кожний депутат має один голос та надає його за пропозицію або проти неї, або утримується при голосуванні. Депутат особисто здійснює своє право на голосування. Депутат, відсутній під час проведення голосування, не має права надати свій голос пізніше.
У разі, якщо зареєстрований на пленарному засіданні депутат залишає засідання, він не має права передавати свій голос. Голосування замість відсутнього депутата не допускається, а якщо таке відбулося, то голосування вважається недійсним.
Стаття 16.
Депутат зобов'язаний зареєструватися і бути особисто присутнім на засіданнях міської ради та її органів, до яких його обрано.
Участь у засіданнях ради та її органів, виконання доручень ради є підставою для відкладення депутатом усіх інших службових справ.
Відсутність депутата на засіданнях міської ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин.
Міська рада на пленарних засіданнях має право заслуховувати повідомлення депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради.
У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів, міська рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.
Стаття 17.
Депутат міської ради має право:
1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради;
2) представляти виборців, фракцію в раді та її органах;
3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних із його депутатською діяльністю;
6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них;
7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою;
8) порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
9) брати участь в обговоренні питань, віднесених до відання міської ради та її органів, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій;
12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
13) ознайомлюватися з текстами своїх виступів у протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування;
14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення;
15) об'єднуватися з іншими депутатами міської ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Регламенту ради;
16) передавати головуючому тексти своїх невиголошених виступів, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь;
17) мати інші права, що випливають із законодавства України та рішень ради;
18) депутати міської ради мають правобути у відрядженні за межами міста, у тому числі за кордон, на встановлений строк, для участі в семінарах, конференціях, вивчення досвіду роботи місцевого самоврядування, в тому числі в складі делегацій, а також для здійснення іншої діяльності, пов’язаної з реалізацією повноважень міської ради та її органів.
Стаття 18.
Депутати міської ради звільняються від виконання виробничих чи службових обов’язків на час сесій, засідань постійних (тимчасових) комісій , інших комісій, робочих груп, створених міською радою як її органи, виконкому міської ради, інших виконавчих органів міської ради, в роботі яких вони беруть участь.
Стаття 19.
Депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата до посадових осіб ради та її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на території Херсонської міської ради, голови обласної державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.
Депутатський запит може бути внесений депутатом міської ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.
Депутатський запит оголошується на пленарному засіданні і повинен містити коротку характеристику фактичного стану справи, що є предметом запиту, проблеми, що виникає з цього стану, та суть вимоги щодо дій особи, до якої звернуто запит.
Депутатський запит, у разі необхідності, обговорюється на пленарному засіданні міської ради. За підсумками внесення та обговорення запиту, радою приймається відповідне рішення, в якому рада може зобов’язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення за запитом депутата міської ради.
Головуючий на засіданні інформує раду про депутатські запити, внесені і не оголошені на засіданні.
Головуючий доводить до відома на наступному пленарному засіданні сесії міської ради інформацію щодо виконання рішення за запитом депутата.
Якщо запит оголошено на пленарному засіданні, на якому присутня особа, до якої звернуто запит, вона може дати обґрунтовану відповідь на цьому ж засіданні. Якщо депутат чи рада не задоволені усною відповіддю особи на запит, відповідь готується відповідно до наступного абзацу цієї статті.
Орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов'язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього міській раді і депутату міської ради. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити раду та депутата міської ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, котрий не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту.
Депутат міської ради має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на ньому наполягає не менше 1/4 присутніх на засіданні депутатів міської ради. Посадових осіб, до яких звернуто запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні ради.
Стаття 20.
Депутатське звернення - викладена у письмовій формі вимога депутата міської ради з питань, пов'язаних із його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Херсонської міської ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Цюрупинськоїміської ради, до яких звернувся депутат міської ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та дати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки - дати йому відповідь не пізніше місячного строку.
Якщо депутатське звернення з об'єктивних причин не може бути розглянуто в установлений строк, депутата міської ради зобов'язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
Депутат міської ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Цюрупинськоїміської ради, повинні його повідомити завчасно, але не пізніше як за п'ять календарних днів.
Якщо депутат міської ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Цюрупинської міської ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 19 цього Регламенту.
Депутатське запитання - це спосіб одержання депутатом інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми.
Запитання до керівних осіб ради, її виконавчих органів можуть бути поставлені депутатом усно під час його виступу на сесії ради або подані письмово через секретаря міської ради.
Відповідь на депутатське запитання може бути оголошена на пленарному засіданні ради або дана депутатові особисто.
Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення щодо нього не приймається.
Глава 2. Депутатські групи та фракції
Стаття 21.
Порядок формування та реєстрації депутатських груп та фракцій:
Депутати міської ради можуть добровільно об'єднуватися у депутатські групи та фракції міської ради.
Депутатські фракції міської ради формуються депутатами на партійній основі.
Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні міської ради інформує депутатів міської ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.
Для спільної роботи щодо здійснення депутатських повноважень у виборчих округах депутати міської ради можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи, за єдністю території їх виборчих округів, спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками.
Членство депутата міської ради в депутатській групі не звільняє його від персональної відповідальності за здійснення депутатських повноважень у виборчому окрузі.
Повноваження депутатських груп та фракцій міської ради є похідними від повноважень депутата міської ради, передбачених Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".
Депутатські групи та фракції не можуть формуватися для захисту приватних, комерційних, професійних чи релігійних інтересів.
Порядок формування та роботи депутатської групи та фракції міської ради, умови вступу депутата до депутатської групи або фракції міської ради, його виходу чи виключення з неї визначаються самою депутатською групою або фракцією міської ради.
Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів міської ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менш як з трьох депутатів місцевої ради.
Кожна депутатська група, фракція повинна бути зареєстрована у міській раді. Депутатська група, фракція міської ради реєструється після оголошення на пленарному засіданні міської ради головуючим заяви про створення такої групи або фракції, із зазначенням її назви, кількісного, персонального складу, особи, уповноваженої її представляти. Заява підписується персонально депутатами міської ради.
Повна та скорочена назва депутатської фракції міської ради повинна збігатися з назвою відповідної партії.
Депутати, які входять до складу депутатської групи, фракції, обирають керівника, який очолює депутатську групу, фракцію.
Про зміни в складі депутатської групи, фракції міської ради її уповноважений представник повідомляє письмово головуючого на сесії міської ради. Це повідомлення підписує і депутат, щодо якого воно подається, або лише представник депутатської групи, фракції міської ради, якщо депутата виключено з неї.
Зміни у складі депутатської групи, фракції оголошуються на сесії міської ради та реєструються в міській раді.
У разі, коли склад депутатської групи міської ради скорочується і становить менше установленої кількості, а також в інших випадках, передбачених частиною шостою статті 26 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», вона на черговому пленарному засіданні оголошується міським головою (секретарем міської ради) розпущеною.
Офіційно представляє позицію фракції та групи її керівник, а в разі його відсутності – заступник керівника фракції та групи або інший депутат на підставі повноважень, наданих йому фракцією або групою.
Стаття 22.
Депутатські групи, фракції мають право:
На представництво в постійних та тимчасових комісіях ради.
Попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
На гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради.
Об'єднуватися з іншими групами, фракціями для створення більшості чи опозиції в раді. Крім того, депутати, депутатські групи та фракції можуть вільно співробітничати між собою шляхом створення депутатських об'єднань і неформальних груп, які не підлягають реєстрації і не мають прав, установлених цим Регламентом.
Здійснювати інші права, передбачені законами України.
Розділ 3. Органи міської ради та порядок їх формування
Глава 1. Постійні і тимчасові комісії міської ради
Стаття 23.
Постійні комісії міської ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду й підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Стаття 24.
Постійні комісії міської ради охоплюють усі сфери діяльності, пов'язані з виконанням власних повноважень органами місцевого самоврядування, їх перелік визначається відповідним рішенням міської ради.
Повноваження постійних комісій визначаються Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні" та Положенням про постійні комісії міської ради, що затверджується відповідним рішенням міської ради не пізніше ніж на другій сесії новообраної ради.
Стаття 25.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі не менше 3 депутатів, згідно з відповідними заявами депутатів міської ради, поданими на ім'я міського голови.
Якщо склад комісії налічує менше 3депутатів, така комісія вважається не сформованою, її повноваження перерозподіляються між іншими постійними комісіями міської ради.
Депутат міської ради може бути членом тільки однієї постійної комісії.
Голова постійної комісії обирається радою за рекомендацією депутатської фракції чи групи, або фракцій чи груп. Заступник та секретар комісії обираються на засіданні цих комісій, за рекомендацією депутатської фракції чи групи, або фракцій чи груп.
Стаття 26.
Обрання голів постійних комісій міської ради здійснюється за процедурою погоджень цього питання в порядку, встановленому цим Регламентом, з урахуванням пропозицій депутатських фракцій щодо їх пропорційного представництва, за погодженням з кандидатами на посади голів постійних комісій.
У разі внесення на сесії погодженого з депутатськими фракціями списку голів постійних комісій, заступників голів комісій, секретарів комісій за процедурним рішенням ради, голосування здійснюється за списком у цілому. При цьому обговорення кандидатур на пленарному засіданні не здійснюється.
Список для обрання голів постійних комісій ради повинен містити: назви усіх постійних комісій, прізвища, імена та по батькові кандидатів на посади голів, заступників голів та секретарів постійних комісій; дані про їх партійну належність; назви фракцій, які висунули відповідних кандидатів.
У разі коли голосування за списком голів постійних комісій, заступників голів та секретарів постійних комісій не призвело до їх обрання, подальша процедура внесення кандидатур і здійснення голосування визначається згідно з правилами, встановленими цим Регламентом.
Третина від загального складу депутатів міської ради може висловити обґрунтовану недовіру голові постійної комісії (тимчасової контрольної комісії). Рішення про це підлягає затвердженню міською радою. В разі затвердження такого рішення, розпочинається процедура висунення кандидата на посаду голови постійної комісії та його затвердження за правилами, встановленими цим Регламентом.
Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Стаття 27.
Робота постійних комісій міської ради здійснюється на підставі затверджених міською радою планів, а також за дорученням міської ради, секретаря міської ради або за власної ініціативи. Постійні комісії попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, всі інші питання, які вносяться на розгляд ради, готують висновки з цих питань, організують розробку депутатами проектів рішень ради та виступають на сесіях міської ради з доповідями і співдоповідями.
Постійні комісії, за дорученням міської ради, секретаря міської ради або за власної ініціативи, вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді органів, а також з питань, віднесених до відання ради, підприємств, установ та організацій, їх філій і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають, за результатами перевірки, рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету міської ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Порядок денний кожного окремого засідання постійної комісії розробляється її головою на підставі плану роботи міської ради з урахуванням пропозицій членів комісії і надається секретарю міської ради до відома. Порядок денний засідання комісії затверджується рішенням комісії.
Кожен член комісії має право вносити пропозиції до порядку денного засідання постійної комісії за два дні до засідання, подавши їх особисто голові комісії або до апарату міської ради.
Рекомендації постійних комісій з питань, пов’язаних із депутатською діяльністю, а також стосовно роботи виконавчих органів міської ради, надаються міському голові для розгляду та надання відповідних доручень посадовим особам виконавчих органів міської ради.
Про результати розгляду та вжиті заходи посадові особи виконавчих органів міської ради повинні повідомити постійні комісії міської ради у встановлений строк.
Стаття 28.
Засідання постійної комісії міської ради скликаються головою комісії в міру необхідності, але не рідше одного разу на два місяці, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць, з дотриманням вимог частини п’ятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», і є правомочними, якщо в них бере участь не менше половини від загального складу комісії. Засідання комісії може бути скликане позачергово на вимогу депутатів, які складають не менше третини від складу комісії.
Стаття 29.
Депутат міської ради, член комісії, зобов'язаний бути присутнім на її засіданні і брати в ньому активну участь.
Якщо депутат не може прибути на засідання комісії, він зобов'язаний заздалегідь повідомити про це голову комісії, секретаря міської ради (письмово, усно, за телефоном).
Стаття 30.
Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може:
- створювати підготовчі комісії і робочі групи, із залученням спеціалістів, вчених і представників громадськості;
- утворювати підкомісії за галузевим принципом для оперативного та деталізованого вивчення питань та розробки проектів рішень ради. Голова підкомісії обирається зі складу членів постійної комісії на її засіданні;
- проводити виїзні та спільні засідання з іншими постійними комісіями міської ради, відповідними постійними комісіями інших рад. У такому разі протоколи засідань підписуються головами комісій.
Стаття 31.
У роботі постійних комісій можуть брати участь запрошені: заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керівники виконавчих органів ради, підприємств та організацій міста, які визначені комісією доповідати з питань порядку денного засідання постійної комісії, а також представники підприємств, установ, організацій та громадяни.
Депутати мають право брати участь у засіданнях постійних комісій, до складу яких вони не обрані, з правом дорадчого голосу.
Стаття 32.
За результатами вивчення і розгляду питань, секретарем постійної комісії складається протокол, який підписується головою та секретарем комісії. У протоколі комісії повинно бути викладено хід розгляду питання й відповідні висновки та рекомендації. Такі висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Оформлений протокол не пізніше як на третій день після проведення засідання комісії підписується головою і секретарем комісії. Витяги із протоколів засідань постійних комісій, завірені печаткою міської ради, надаються згідно з рекомендаціями комісій або на письмове звернення зацікавлених осіб, подане на ім'я секретаря міської ради.
Стаття 33.
Для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань можуть створюватися тимчасові контрольні комісії ради.
Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Тимчасові контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.
Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
Як правило, проводяться закриті засідання тимчасових контрольних комісій ради. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи, не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв'язку з її роботою.
У складі тимчасової комісії мають бути представлені, за їх бажанням, усі депутатські фракції та групи ради за принципом пропорційного представництва.
Головою або членом тимчасової контрольної комісії ради не може бути депутат, щодо якого має або може мати місце конфлікт інтересів, а саме: комісія розглядає питання, що стосуються діяльності депутата, пов'язаних із ним осіб, у тому числі юридичних осіб, до керівництва якими чи до власності яких депутат або пов'язані з ним особи безпосередньо причетні.
Стаття 34.
Тимчасова контрольна комісія у визначений радою при її створенні термін подає раді звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею проекти рішень ради та інші матеріали, які поширюються серед депутатів.
Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії в постійних комісіях ради та на пленарному засіданні, рада приймає щодо цих результатів остаточне рішення або доручає комісії продовжити роботу і визначає для цього новий термін.
Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Стаття 35.
Виконавчими органами ради є виконавчий комітет та відділи.
Утворення виконавчого комітету міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу здійснюється, за рішенням міської ради, на підставі пропозицій, внесених міським головою.
До прийняття рішення про утворення виконавчого комітету та затвердження його персонального складу, міська рада приймає рішення про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Пропозиції щодо кандидатур на посади заступників міського голови вносяться міським головою після обговорення в постійних депутатських комісіях міської ради та обговорюються на пленарному засіданні міської ради.
Міська рада приймає рішення про затвердження заступників міського голови щодо кожної кандидатури окремо або за списком усіх кандидатів разом.
Якщо запропонована міським головою кандидатура не набрала підтримки необхідної більшості депутатів, міський голова діє відповідно до 4 абзацу статті 44 цього Регламенту.
Глава 2. Координаційна рада міської ради
Стаття 36.
З метою попереднього погодження питань, що вносяться на розгляд сесій ради, у складі ради утворюється та діє консультативно-погоджувальний орган - координаційна рада міської ради, яка утворюється міською радою на строк її повноважень і є її дорадчим органом.
До складу координаційної ради входять за посадою:
-міський голова;
-секретар міської ради;
-керівники депутатських фракцій, зареєстрованих у міській раді.
У разі неможливості присутності на засіданні координаційної ради когось із керівників депутатських фракцій, ці депутатські фракції представляють заступники керівників депутатських фракцій.
Головою координаційної ради є міський голова, який головує на засіданнях. Засідання координаційної ради протоколюються, протокол підписується головуючим.
Стаття 37.
Координаційна рада міської ради є постійно діючим дорадчим органом, підзвітним раді. Координаційна рада міської ради:
- розглядає пропозиції з питань порядку денного сесії, погоджує пропозиції щодо переліку питань порядку денного за висновками та рекомендаціями постійних комісій;
- сприяє депутатам у здійсненні ними повноважень, вносить на сесію міської ради пропозиції з питань, пов'язаних із реалізацією прав і обов'язків депутатів, розвитку гласності;
- розглядає інші питання поточної роботи міської ради.
Стаття 38.
Обов'язковим є проведення засідання координаційної ради у період проведення сесій міської ради не пізніше як за тридні до її пленарного засідання.
Координаційна рада міської ради розглядає висновки і рекомендації постійних комісій стосовно проектів рішень, визначає ступінь їх готовності для розгляду на пленарному засіданні міської ради і остаточно погоджує проект порядку денного пленарного засідання сесії та проекти рішень.
Стаття 39.
Засідання координаційної ради скликаються міським головою в міру необхідності і є правомочними за наявності більше половини від її складу. Координаційна рада скликається також за ініціативи не менше 1/3 членів координаційної ради.
Засідання координаційної ради відкриває і веде міський голова, а в разі його відсутності – секретар міської ради. У разі скликання координаційної ради за ініціативи не менше 1/3 від кількості її членів, засідання координаційної ради відкриває і веде один із депутатів, які ініціювали скликання такого засідання. Головуючий на засіданні із числа таких депутатів визначається рішенням більшістю голосів від присутніх на засіданні координаційної ради.
Стаття 40.
Координаційна рада приймає рішення простою більшістю голосів від присутніх на її засіданні.
Стаття 41.
На запрошення координаційної ради, на її засіданнях можуть бути присутніми представники органів державної виконавчої влади, посадові особи органів місцевого самоврядування, політичних партій, громадських організацій, підприємств, установ, організацій та громадяни.
Розділ 4. Посадові особи міської ради
Глава 1. Міський голова
Стаття 42.
Міський голова є головною посадовою особою міської територіальної громади. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
Повноваження міського голови визначаються чинним законодавством, цим Регламентом, рішеннями ради і можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених чинним законодавством.
При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Щорічно міський голова зобов'язаний звітувати перед:
1) радою про роботу виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення ними державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності;
2) територіальною громадою міста.
Конкретна дата звіту перед радою визначається на засіданні координаційної ради.
Міська рада більшістю голосів може зажадати позачергового звіту міського голови, якщо за це проголосувало понад половинувід складу ради і від попереднього звіту пройшло не менше як три місяці.
Глава 2. Секретар міської ради
Стаття 43.
Секретар міської ради обирається таємним голосуванням із депутатів міської ради.
Кандидатуру секретаря пропонує міський голова, а також не менше як половина депутатів від загального складу міської ради, у випадках, передбачених частиною першою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Представлена кандидатура обговорюється на засіданні ради.
У разі, якщо запропонована міським головою кандидатура на посаду секретаря міської ради не була підтримана більшістю депутатів від загального складу міської ради, то міський голова вже не має права надалі пропонувати цю ж кандидатуру для голосування щодо обрання секретарем міської ради.
Повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені зарішенням ради
Пропозиції про дострокове припинення повноважень секретаря вносяться:
1) міським головою;
2) не менше як третиною депутатів від загального складу ради.
Проект рішення міської ради про дострокове припинення повноважень секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.
Секретар міської ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про дострокове припинення його повноважень.
Голосування за дострокове припинення повноважень секретаря є таємним.
Рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря повинно містити відомості про причини.
Якщо рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради не прийняте, наступний раз подання про припинення повноважень може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Розділ 5. Сесії міської ради
Глава 1. Порядок скликання, підготовки та проведення сесій міської ради та їх пленарних засідань
Стаття 44.
Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається із засідань постійних комісій і пленарних засідань міської ради.
Стаття 45.
Сесії міської ради скликаються міським головою в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць, з дотриманням вимог частини п’ятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 46.
Сесія може бути також скликана секретарем міської ради у таких випадках:
-відповідно до доручення міського голови;
-якщо міський голова без поважних причин не скликає сесію у двотижневий строк, за пропозицією не менше однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету міської ради;
-якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та цим Регламентом.
Стаття 47.
У разі, якщо міський голова або секретар міської ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менше однієї третини депутатів від загального складу міської ради, виконавчого комітету міської ради, сесія може бути скликана депутатами міської ради, які становлять не менше однієї третини складу ради.
Стаття 48.
Розпорядження або повідомлення про скликання сесії міської ради доводиться до відома населення міста через засоби масової інформації не пізніше як за 10 днів до її пленарного засідання, а у виняткових випадках (епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха,загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, загальна військова мобілізація, військові дії, акти тероризму, диверсії, революції, масові заворушення, обмеження комендантської години, захоплення підприємств, громадські демонстрації, блокада, страйк, аварія, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту) - не пізніше як за день до нього, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд сесії, при суворому дотриманні положень чинного Регламенту щодо підготовки питань і широкому ознайомленні депутатів зі змістом усіх питань.
Повідомлення депутатів міської ради та запрошених здійснюється письмово, усно, телефонограмою не пізніше як за десять до дня пленарного засідання чергової сесії або протягом дня, що передує дню проведення пленарного засідання позачергової сесії.
Стаття 49.
Пропозиції щодо скликання сесії міської ради у позачерговому порядку подаються міському голові секретарем міської ради, головою постійної комісії, однією третиною депутатів міської ради від її складу, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради у письмовому вигляді, із зазначенням питань, для розгляду яких пропонується скликати сесію, і обґрунтуванням необхідності її скликання.
Стаття 50.
Сесія міської ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу міської ради.
Пленарне засідання сесії міської ради відкриває і веде міський голова або секретар міської ради, у випадках, передбачених частиною шостої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». При обговоренні звіту міського голови та при обговоренні питань, що стосуються особисто міського голови, пленарне засідання сесії веде секретар міської ради.
Стаття 51.
Депутат міської ради зобов'язаний бути присутнім на пленарному засіданні сесії ради і брати участь у його роботі. У разі неможливості прибуття на пленарне засідання сесії, депутат зобов'язаний повідомити проце міського голову, секретаря міської ради (письмово, усно, за телефоном).
Стаття 52.
До участі у пленарному засіданні сесії міської ради обов'язково запрошуються заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, члени виконкому, а також, за необхідності, керівники відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, підприємств, організацій міста, представники політичних партій та громадських організацій.
Стаття 53.
Відкриття пленарного засідання сесії оголошується головуючим на початку пленарного засідання.
Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє її номер, скликання ради та оголошує підставу для її скликання відповідно до цього Регламенту.
Сесія не може бути закрита, якщо рада не розглянула всі питання порядку денного.
Завершення сесії оголошується головуючим на пленарному засіданні після завершення розгляду всіх питань, включених до порядку денного.
Глава 2. Підготовка питань та проектів рішень на розгляд сесії
міської ради
Стаття 54.
Пропозиції щодо питань та проектів рішень на розгляд міської ради вносяться міським головою, постійними комісіями ради, депутатами, виконавчим комітетом, загальними зборами громадян та у порядку місцевої ініціативи.
Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Підготовка питань та проектів рішень на розгляд сесії міської ради здійснюється депутатами, постійними комісіями, виконавчими органами міської ради (далі - суб'єкти подання) та координаційною радою.
Для підготовки питань міська рада може утворювати підготовчі комісії, із залученням спеціалістів, учених і представників громадськості.
Стаття 55.
Виконавчий комітет попередньо розглядає та пропонує на розгляд міської ради:
- проекти міських програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань та звітів про їх виконання;
- проект міського бюджету, затвердження звітів про виконання міського бюджету за відповідний період, внесення змін до міського бюджету;
- проекти регуляторних актів.
Стаття 56.
Проект рішення, який пропонується на розгляд міської ради, повинен складатися із:
- преамбули, яка чітко визначає мету прийняття рішення, короткий аналіз та об'єктивну і принципову оцінку стану справ з обговорюваного питання, містить посилання на законодавчі та інші нормативні документи, рішення виконкому міської ради, висновки та рекомендації постійних комісій, які повинна врахувати міська рада при прийнятті рішення, а також конкретно визначені посилання на статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими керується міська рада під час прийняття рішення;
- вирішальної частини, в якій чітко формулюються завдання, визначаються виконавці та строки виконання рішення;
- якщо проект рішення містить конкретні завдання (кому, що і в який термін виконати), то повинен передбачатися пункт щодо покладання контролю за ходом виконання рішення на одну із постійних комісій міської ради.
До проекту рішення додається пояснювальна записка, яка підписується автором проекту рішення. Якщо проект рішення має нормативний характер або є регуляторним актом, то обов'язковим є передбачення пункту щодо його оприлюднення та строку введення в дію;
- якщо проект передбачає залучення бюджетних коштів, то він має погоджуватися з начальником фінансового відділу міської ради;
- проекти рішень міської ради про внесення змін чи доповнень до рішень міської ради подаються суб'єктами подання у вигляді порівняльних таблиць із викладенням тексту рішення (його структурних частин), яке підлягає зміні чи доповненню.
Всі проекти рішень, що подаються на розгляд міської ради виконавчими органами міської ради, повинні бути оформлені на спеціальному бланку міської ради, завізовані секретарем міської ради, відповідними заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальником юридичного відділу міської ради та фахівцем загального відділу міської ради.
Стаття 57.
Серетарем міської ради за 15 днів до пленарного засідання міської ради розробляється план підготовки пленарного засідання сесії міської ради, який їм затверджується.
План підготовки пленарного засідання складається з:
- переліку питань, що пропонуються для розгляду на сесії міської ради;
- організаційних заходів;
Даний план доводиться до відома голів постійних комісій, депутатських фракцій, груп, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, і його дотримання є обов'язковим для депутатів міської ради та її виконавчих органів.
Стаття 58.
Не пізніше як за 21день до пленарного засідання міської ради суб'єкти подання подають на ім'я міського голови заяву щодо включення питань до порядку денного пленарного засідання, до якої додають:
- проект рішення;
- пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності його розгляду;
- список осіб, яких необхідно запросити на сесію при розгляді цього питання;
- економічне обґрунтування (за необхідності фінансових витрат для реалізації рішення);
- аналіз регуляторного впливу (для проектів регуляторних актів).
Стаття 59.
Пропозиції до порядку денного пленарного засідання та проекти рішень, надані після зазначеного в статті 58 Регламенту терміну, секретарем міської ради не приймаються.
Прискорений розгляд проекту рішення допускається у виняткових випадках, за письмовим дорученням міського голови.
Міський голова у разі згоди із обґрунтуванням прискореного розгляду дає відповідні письмові доручення секретарю міської ради та профільній постійній комісії, зазначаючи строк їх виконання.
Проект рішення, який розглядається за прискореною процедурою, має бути поданий та оф ормлений відповідно до Регламенту не пізніше як за 7 днів до пленарного засідання.
Стаття 60.
Проекти рішень, суб'єктом подання яких є міський голова (виконавчі органи), в кількості35 примірникі